pl

czytaj więcej

TOP 10 atrakcji w Łukowie

Odkryj z nami TOP 10 najlepszych atrakcji w Łukowie i jego okolicach. Ten przewodnik prezentuje wyjątkowe miejsca i aktywności, które sprawiają, że Łuków jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia. Z tego artykułu dowiesz się o fascynujących zabytkach, malowniczych parkach, lokalnych wydarzeniach kulturalnych oraz innych polecanych punktach, które każdy odwiedzający powinien zobaczyć. W Łukowie każdy znajdzie coś dla siebie! Zapraszamy do odkrywania tych wyjątkowych miejsc, które wzbogacą Twoją wizytę i pozostawią trwałe wspomnienia.


Park miejski Łuków z nowo otwartą tężnią i placami zabaw dla dzieci

Park miejski Łuków z nowo otwartą tężnią i placami zabaw dla dzieci

Park miejski, położony w centralnej części Łukowa, to wyjątkowe miejsce, z którego z chęcią korzystają całe rodziny, by nieco odpocząć od miejskiego zgiełku i zrelaksować się na łonie natury. Pierwotny projekt parku wykonany został przed Stanisława Schönfelda – jednego z warszawskich architektów, który dołożył wszelkich starań, by zadbać należycie o każdy, najdrobniejszy nawet szczegół inwestycji. Przewidziano tutaj tarasy z ławkami do odpoczynku oraz spacerową aleję, ocienioną gałęziami drzew. Początkowa koncepcja została zmodernizowana w 2010 r. Dzięki zakrojonym na szeroką skalę pracom, najmłodsi mogą korzystać z nowoczesnego placu zabaw, wyposażonego w huśtawki, karuzele, kolorowe zjeżdżalnie i ścianki wspinaczkowe. Nic dziwnego, że to właśnie to miejsce przyciąga miłośników radosnej zabawy na świeżym powietrzu. Mieszkańcy i turyści gromadzą się również często w parkowym amfiteatrze, by uczestniczyć w imprezach plenerowych, organizowanych w otoczeniu piękna tutejszej przyrody.

Centrum Rozrywki Arkabos

Centrum Rozrywki Arkabos

Centrum Rozrywki Arkabos zapewni najmłodszym cały wachlarz atrakcji sprawiając, że nastrojów nie popsuje nawet nagłe załamanie pogody! Tutaj, przy ul. Zaokręgiem 10, na dzieci i ich rodziny czeka już kręgielnia i stoły bilardowe, gwarantujące dobrą zabawę i możliwość wspólnego spędzenia wolnego czasu. Wesołym rozgrywkom nie ma tu końca, a radosne współzawodnictwo daje szansę na budowanie relacji rodzinnych. Jednak prawdziwą gratkę Centrum Rozrywki Arkabos przygotowało dla nieco młodszych miłośników szalonej rozrywki! Baseny z kolorowymi kulkami, zjeżdżalnie, tory przeszkód, bujaki i cała flota pojazdów czeka już na tych, którzy z chęcią zamieniają ekran tabletów i telefonów na doskonałą zabawę! A ponieważ w jej trakcie apetyty rosną, a pragnienie daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie, na zamówienia czeka już personel kuchni, gotów szybko zaspokoić kulinarne zachcianki zarówno młodszych, jak i nieco starszych gości.

Sala Zabaw Fun Park

Sala Zabaw Fun Park

Sala Zabaw Fun Park powstała w odpowiedzi na potrzeby najmłodszych turystów i mieszkańców miasta. To kolejne miejsce, stanowiące dobrą alternatywę w przypadku niepogody. Przy ul. Międzyrzeckiej 72H na maluchów czeka ogromny figloraj, dzięki któremu mogą one rozwijać sprawności motoryczne i pokonywać kolejne przeszkody w bezpiecznym, a zarazem niezwykle przyjaznym dla nich otoczeniu. Fun Park to prawdziwy raj dla dzieci, którym niestraszne są szalone wyzwania, linowe mosty i zjeżdżalnie, kończące się basenem, wypełnionym po brzegi kolorowymi piłeczkami. Nie zapomniano tu również o najmłodszych miłośnikach radosnej zabawy. W strefie toodler, pod opieką rodziców, czas mogą spędzać maluchy w wieku od 1 do 4 lat. Starsze dzieci z pewnością docenią park trampolin i automaty z atrakcyjnymi grami. A wszystko to w towarzystwie roześmianych animatorów, dbających o dobre nastroje wszystkich gości, niezależnie od wieku.

Kompleks rekreacyjny

Kompleks Rekreacyjny „Zimna Woda”

Kompleks Rekreacyjny „Zimna Woda” zlokalizowany jest na terenie Łukowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. To idealne miejsce dla letniego wypoczynku, z którego z chęcią korzystają indywidualni turyści, ale również i rodziny z dziećmi czy uczestnicy kolonii i obozów sportowych. Tutaj, z dala od zgiełku miasta, można zażyć kąpieli pod czujnym okiem ratownika, skorzystać z wyciągu nart wodnych oraz z szerokiej oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Coś dla siebie znajdą tu również pasjonaci innych sportów. Czekają tu na nich boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i badmintona, a na zwolenników bardziej statycznych rozgrywek – stoły do gry w szachy oraz pomosty wędkarskie. Najmłodsi członkowie rodziny z chęcią korzystają z kolei z doskonale wyposażonych placów zabaw. A wszystko to w otoczeniu wyjątkowego krajobrazu, uzupełnionego przez promenady, molo z przystanią, leśne ścieżki i miejsce na piknik, gdzie warto zjeść posiłek, by nabrać na nowo energii do radosnej zabawy i kolejnych rozgrywek.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie - pływalnia Delfinek i Delfin

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie

Ośrodek Sport i Rekreacji w Łukowie zapewnia sporą dawkę rozrywki m.in. wielbicielom wodnego szaleństwa. Mają oni do wyboru pływalnię „Delfinek”, zlokalizowaną przy ul. Siedleckiej 56A. Na chętnych czeka tutaj 6 torów do pływania oraz dodatkowe atrakcje w postaci wodospadów punktowych i płaszczowych oraz masażu wodnego. Rodziny z mniejszymi dziećmi wybierają z kolei adres Browarna 63. To właśnie pod nim mieści się pływalnia Delfin, przygotowana na przyjęcie również najmłodszych fanów aktywnego wypoczynku. Na miejscu znaleźć można brodzik dla dzieci, wypełniony podgrzewaną wodą oraz średni basen, przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tutaj z pewnością nie można się nudzić! Mnóstwo uśmiechu zapewnią armatki wodne, grzybek wodny i 3 –torowa zjeżdżalnia, a komfort zabawy gwarantuje podgrzewana woda. Starsi uczestnicy wycieczki mogą w tym czasie skorzystać z dużego basenu z dodatkowymi atrakcjami, do których należą m.in. grota masażu ściennego, gejzery powietrzne, zjeżdżalnie oraz leżanka rurowa z masażem powietrznym.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków to prawdziwy raj zarówno dla większych, jak i tych znaczne mniejszych turystów. Tutaj coś dla siebie znajdzie wielbiciel historycznych zakątków, przyrodniczych ścieżek czy dziedzictwa kulturowego lub po prostu dobrej zabawy. W tym celu można podążać za przewodnikiem, ale też samodzielnie zgłębiać tajemnice miasta i okolic, poszukując interesujących miejsc, zapraszających do odkrycia swoich sekretów. Niezwykle ciekawą propozycją będą z pewnością lapidaria: w Biardach, Strzyżewie, Dmininie, Sulejach, w Zalesiu czy w Ryżkach. Tutaj obejrzeć można głazy narzutowe, będące pozostałościami po lodowcu. Być może staną się one podstawą do dalszych odkryć, ujawniając w najmłodszych uczestnikach wycieczki potencjał prawdziwego odkrywcy! Młodzi wielbiciele przyrody docenią również z pewnością Leśny zespół rekreacyjno-edukacyjny Amonit w miejscowości Klimki. Składają się na niego szlaki turystyczne i edukacyjne, sala wystaw oraz plac zabaw, dzięki któremu nauka połączona zostaje z zabawą w najlepszej odsłonie.

Ścieżka edukacyjna Rezerwat Jata

Ścieżka edukacyjna „Rezerwat Jata”

Ścieżka edukacyjna „Rezerwat Jata” liczy sobie ok. 4,5 km długości. To wyjątkowa szansa, by odkryć faunę i florę najstarszego rezerwatu w województwie lubelskim, w towarzystwie leśniczego, znającego od podszewki tutejszą przyrodę. Co ważne, ścieżka dostosowana została do możliwości młodszych turystów, na których czekają tutaj dodatkowe atrakcje. To nie tylko tablice dydaktyczne, dzięki którym młodzi ludzie poznają tajemnice, skrywane przez rezerwat, ale również i miejsca postoju, oferujące m.in. stoły i ławki, dając tym samym komfort odpoczynku zmęczonym nogom. Przed deszczem i słońcem chroni również zadaszona altana. Ścieżka przyrodnicza „Rezerwat Jata” jest także idealnym pomysłem dla tych, którzy pragną połączyć aktywny wypoczynek z dobrą zabawą. W specjalnie wyznaczonym do tego miejscu można bowiem rozpalić ognisko, dające nieco ciepła w chłodniejsze wieczory i pozwalające uświetnić rodzinne wędrówki leśnymi szlakami. To dodatkowa atrakcja, zwłaszcza dla młodszych dzieci, które mogą przygotować własny posiłek i poczuć ducha prawdziwej przygody.

Rezerwat Przyrody Jata

Rezerwat Jata

Rezerwat Przyrody Jata jest miejscem, do którego nie wtargnęła jeszcze cywilizacja z drogami, obiektami architektonicznymi i fabrykami. Wprost przeciwnie! Tutaj zanurzyć się można w wyjątkowe piękno natury, nieskażone działalnością człowieka. Sam rezerwat określany jest często mianem „Puszczy Białowieskiej w miniaturze”. Jego historia rozpoczęła się w 1933 r., kiedy to oficjalnie zatwierdzono powstanie rezerwatu, mającego za zadanie chronić wyspowe stanowiska jodły. Aktualnie jego powierzchnia wynosi 1121,44 ha, na których spotkać można aż 14 gatunków drzew. Wśród nich znajdują się okazy, liczące sobie nawet 250 lat! Florę najstarszego rezerwatu w woj. lubelskim tworzą również sasanki, storczyki czy narecznice. Nic dziwnego, że miejsce to upodobały sobie także zwierzęta. Na obszarze tym żyją łosie, sarny, dziki, jelenie oraz wilki. Nie brakuje tu również ptaków, wśród których prym wiodą żurawie, krogulce, czaple, jastrzębie i czarne bociany. Młodzież z chęcią korzysta z możliwości wędrowania wyznaczonym szlakiem, w towarzystwie leśniczego z leśnictwa Jata.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego to jedna z miejscowych świątyń, którą warto odwiedzić nie tylko ze względów religijnych. Spacerowicze z ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy zdecydują się na chwilę zadumy i kontemplacji, mogą usiąść w kościelnej nawie, w otoczeniu murów, które przetrwały liczne zawieruchy historyczne. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj figurka Pana Jezusa Miłosiernego, umieszczona w głównym ołtarzu. Ten swoisty symbol, łączący modlących się w tym miejscu ludzi, obecny jest w świątyni już ponad 350 lat. Uważny obserwator zwróci także z pewnością uwagę na XVII-wieczną ambonę i obrazy, przedstawiające postacie świętych, których autorstwo przypisuje się Franciszkowi Smuglewiczowi. Budowa samej świątyni rozpoczęła się w 1665 r. i trwała aż 105 lat, a w jej powstanie zaangażowało się wielu fundatorów. Będąc na miejscu, warto więc odwiedzić ten wyjątkowy zabytek architektury sakralnej, chroniąc się na chwilę w jego murach przed zgiełkiem miasta i upływającym czasem.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Łukowie

Kościół Przemienienia Pańskiego w Łukowie

Kościół Przemienienia Pańskiego w Łukowie to kolejny, niezwykle interesujący obiekt sakralny na mapie miasta, będący pamiątką po obecności Pijarów. Jego budowa datowana jest na XVIII stulecie, choć pierwsi Pijarzy przybyli tutaj już końcem XVII wieku. Ta późnobarokowa świątynia powstała według projektu Antonio Solariego, który pracował również m.in. przy przebudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. W oczy rzuca się tutaj przede wszystkim fasada kościoła z dwiema wieżami, wieńczonymi symbolem krzyża. Turyści przybywają również na plac Narutowicza, przy którym mieści się świątynia, by podziwiać rokokowe ławki i ołtarze z okresu baroku, a także wyjątkowo piękną chrzcielnicę i ambonę. Uwagę najmłodszych przykuwa z kolei oryginalny zegar słoneczny, umieszczony na zewnątrz kościoła. Niezwykle interesujące są również losy samego budynku, który w swojej burzliwej historii pełnił także funkcję szpitala, liceum medycznego, a nawet magazynu, wykorzystywanego przez Niemców w czasie okupacji.